Údržba letních pneu

               &

    jejich vlastnosti

Vlastnosti a údržba letních pneumatik

Rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou

Rozdělení pneumatik na letní a zimní použití má svůj význam a smysl. Letní pneumatiky mají tvrdší směs a speciální vzorek. To zaručí nejen lepší přilnavost


pneumatiky, elektrony

 na suchém i mokrém povrchu, ale také sníží hlučnost i opotřebení.

Zimní pneumatika má měkčí směs a vzorek upravený na provoz na sněhu. Tak jako s letní pneumatikou nedosáhnete výborných výsledků na sněhu, stejně tak jich nedosáhnete se zimní pneu na suchu. Bude rychleji opotřebená, prodlouží se brzdná dráha a bude vás obtěžovat nepříjemný hluk.

Údržba při provozu

Důležitým faktorem pro správnou jízdu je tlak v pneumatikách. Je nutné si uvědomit, že tlak v pneumatikách klesá společně s teplotou. Proto je vhodné pneumatiky před zimou přeměřit ve venkovních teplotách a tlak zvýšit na hodnotu udávanou výrobcem. Pokud upravujete tlak v teple (například v garáži), je vhodné zvýšit jej o cca 0,2 barů nad hodnotu, kterou udává výrobce.

Dále můžeme pneumatiky ošetřit speciálími přípravky, které prodlužují jejich životnost a chrání je před poškozením a nečistotami.

Skladování pneumatik

Málo kdo si uvědomuje, že skladování pneumatik má významný vliv na jejich životnost a jízdní vlastnosti. Při nesprávném uskladnění pneumatiky může dojít ke snížení životnosti až v řádech desítek procent. Existuje několik rad, jak správně skladovat pneumatiku a tím prodloužit její životnost:

  • Před uskladněním si na pneumatiku poznačte místo, na kterém se nacházela (např. levá přední). Usnadníte si tím její následné nasazení.
  • Pneumatiku důkladně umyjte a odstraňte nečistoty.
  • Skladujte pneumatiky v suchém a tmavém prostředí, kde není vysoká teplota a to ani v letním období.

 

Skladování bez ráfku

Zde je situace opačná. Pneumatiky nikdy neskladujeme na sebe, protože jejich váha by mohla deformovat pneu, která jsou uložena jako spodní a nejsou spevněna ráfkem. Ideální skladování je na stojanech ve svislé poloze.

Skladování na ráfku

Pneumatiky na ráfku skladujeme zavěšené na ráfcích. Doporučený tlak v pneumatikách je jeden bar.

Další možností je pnaumatiky skladovat jednu na druhé ve vodorovné poloze a několikrát během skladování změnit pozici pneumatik.

Pneumatiky neskladujeme ve svislé poloze, protože by mohlo dojít k jejich deformaci vlivem váhy ráfku, která působí na pneumatiku.

 

Partnerem této stránky jsou internetové obchody pneu-kvalitne.cz a  pneu-kvalitne.sk. Kvalitní letní pneuelektrony a autobaterie za nejnižší ceny.

letní pneu