Vyhlášky, předpisy a zákony

  určující používání letních pneu

     na českých silnicích...

Vyhlášky a předpisy pro používání letních pneumatik

Používání letních pneumatik neřeší žádná vyhláška ani zákon. Používání je tedy zcela dobrovolné a záleží jen na vás zda budete či nebudete letní pneumatiky


pneumatiky, elektrony

používat.

Z našeho pohledu každopádně doporučujeme využívat letní pneu v letním období a zimní pneu v období zimním. Ptáte se proč? Letní pneumatiky, stejně jako ty zimní, mají speciální vzorek a složení. Vždy vám tak poskytnou maximální přilnavost, min. opotřebení a celkový komfort a bezpečnost jízdy.

Existuje však vyhláška na používání zimních pneumatik.

Od 1.8.2011 nahrazuje platnost zákona číslo 361/2000 Sb.  zákon 133/2011 Sb. a v něm obsažená novela silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích v zimním období.

Tato novela stanovuje povinnost obutí zimních pneumatik v období od 1.listopadu do 31.března v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze během jízdy díky povětrnostním podmínkám předpokládat, že tato situace může nastat. V praxi to znamená, že můžete pokutu za neobutí zimních pneumatik dostat téměř kdykoliv. Vyjímkou mohou být dny, kdy se teplota dostane nad 15`C, což ale v zimních měsících není moc obvyklé.

Pro automobily o maxímalní hmotnosti 3500 kg je povinná hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm. U automobilů převyšující tuto hmotnost je to 6 mm. Zimní pneumatiky mohou nahradit sněhové řetězy.

letní pneu